Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır? Yamaç Paraşütü Hakkında Her Şey

Yamaç Paraşütü Nedir

Yamaç paraşütünün ismini hepimiz mutlaka duymuşuzdur. Özellikle son yıllarda tatil ve eğlence sektörünün gelişmesi ve hava sporlarına olan ilginin artması yamaç paraşütünün de cazibesini artırmıştr. Normal paraşüt sporları ile büyük ölçüde benzese de yamaç paraşütünün normal paraşütten farkları bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü hakkında merak edilenler olmakta ve çokça soru sorulmaktadır. Yamaç paraşütü nasıl yapılır? Yamaç paraşütü nerede yapılır? Yamaç paraşütü ekipmanları nelerdir? Bu ve daha birçok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütünün Serbest Paraşütten Farkları Nelerdir?

İngilizce “paragliding” olarak isimlendirilen yamaç paraşütü ülkemizde de oldukça ilgi görmektedir. Birçok şehrimizde amatör ve profesyonel olarak yapılan bu popüler hava sporunun serbest paraşütten bazı farkları bulunmaktadır. Yamaç paraşütü nedir sorusunu bu iki spor arasındaki farkları anlatarak cevaplandırmaya çalışalım:

  • Serbest paraşütte atlama işlemi bir hava aracından gerçekleşmektedir.
  • Yamaç paraşütünde ise bir hava aracına gerek yoktur. Atlama işlemi yüksek bir dağ, tepe ve yamaçtan yapılır.
  • Yamaç paraşütünün serbest paraşütten farkı olarak yamaç paraşütünün çok daha kompakt olması, kolaylıkla katlanabilmesi ve taşınabilmesini örnek verebiliriz.

Yamaç Paraşütünü Özellikleri

Yamaç paraşütü ile ilgili bilinmesi gerekenleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yamaç paraşütü yapılmadan önce mutlaka profesyonel olarak bu işi yapan kişilerden veya yamaç paraşütü eğitmenlerinden eğitim alınmalıdır.
  • Yamaç paraşütü yapmadan önce gerekli ekipmanlar temin edilmelidir. Bunlardan ilki praşütün kendisidir. Bu paraşütler dışarıdan basit gibi görünse de tasarımında birçok özel parametre ve unsur bulunmaktadır.
  • Yamaç paraşütü ekipmanları arasında, paraşütün kendisi dışında, harness (pilotun oturduğu kısım), kask, gözlük, uygun bir kıyafet, yedek paraşüt, paraşüt tipi emniyet kemeri vb gibi malzemeler sayılabilir.
  • Yamaç paraşütü güvenli mi veya ne kadar güvenli diye merak ediyor olabilirsiniz. Dışarıdna bakıldığında çok riskli ve tehlikeli gibi görünse de doğru ekipmanlar ve doğru bir yamaç paraşütü eğitimi ile bu spor çok güvenl ve eğlenceli hale gelmektedir.
  • Yamaç paraşütü yapılacak yerler konusunu başka bir yazımızda detaylı olarak anlatacağız. Fakat yeri gelmişken, ülkemizde bu spor için çok sayıda uygun yerin olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde her sene çok sayıda hava sporu tutkunu yamaç paraşütü yapmaktadır.
  • Yamaç paraşütü tek başına yapılabildiği gibi “tandem” olarak yani iki kişilik de yapılabilmektedir. Bunun için tandem yamaç paraşütü kullanılmalıdır. Tandem paraşüt tipinde harness ya da Türkçe karşılığı olarak tercih edilen ifadesiyle “kuşam” kısmı iki kişilik olmakta ve pilotlar buraya oturmaktadır.
  • Yamaç paraşütü için en önemli unsurlardan biri de hava şartlarıdır. Çünkü paraşütün kalkması, havada kalması ve süzülerek inmesi için rüzgarın hızı ve yönü çok önemlidir. Yamaç paraşütü bu nedenle sadece uygun hava şartlarında yapılabilmektedir.
Önceki yazı
Paraşüt Ekipmanları Nelerdir? Paraşüt Ekipmanları Fiyatları
Sonraki yazı
En İyi Yamaç Paraşütü Hangisi? En İyi Yamaç Paraşütü Özellikleri
Menü