yamaç paraşütü ekipmanları nelerdir ?

Yamaç Paraşütü Ekipmanları

Yamaç Paraşütü Ekipmanları – Yamaç Paraşütü Ekipmanları Nelerdir? Yamaç Paraşütü Ekipmanları Fiyatları

Yamaç paraşütü hava sporları arasında en eğlenceli, keyifli ve adrenalini yüksek sporlardan biridir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde bu sporun yapıldığını görebiliriz. Yamaç paraşütünün doğru ve güvenli yapılabilmesi için de ekipman seçimi çok önemlidir. Bu bağlamda, yamaç paraşütü ekipmanları ‘nın bu spor için kritik bir öneme haiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yamaç paraşütü yaparken doğrudan veya dolaylı olarak kullanılan birçok farklı ekipman mevcuttur. Bu nedenle, bu spora ilgi duyan ve özellikle de bu spora yeni başlayacak olan kişiler yamaç paraşütü ekipmanları nelerdir, yamaç paraşütü ekipmanları fiyatları, yamaç paraşütü için gerekli ekipmanlar gibi konuları araştırmaktadır. Şimdi yamaç paraşütü ekipmanları ‘nı yakından tanıyalım.

Yamaç Paraşütü İçin Gerekli Ekipmanlar

  • Kanat: Yamaç paraşütü için olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. Paraşütün ve dolayısıyla paraşütü kullanan kişinin (pilot) havada kalmasını sağlar.
  • Yamaç paraşütü ipleri: Bu ipler kanata bağlıdır. İp sayısı paraşütün türüne göre farklı sayılarda olabilmektedir.
  • Harness: Türkçe karşılığı olarak genelde “kuşam” ifadesi kullanılmaktadır. Harness’ı kısaca pilotun oturduğu ve kendisini güvenli bir şekilde bağladığı yer olarak tanımlayabiliriz. Harness’lar tekli (solo) ve ikili (tandem) şeklinde olabilmektedir. Eğer tek başınıza yamaç paraşütü yapacaksanız solo modelleri, bir pilot veya arkadaşınızla yapacaksanız tandem modelleri kullanmanız gerekiyor.
  • Kolonlar: Kolonlar harness ve ipleri birbirine bağlayan kemer / kayış şeklindeki yapılardır. Bir yamaç paraşütünde çok sayıda ip bulunmasına rağmen kolon sayısı azdır. Yani her bir kolona birden fazla sayıda ip bağlanmaktadır. Böylelikle pilot kolonlar vasıtasıyla iplerin tamamını tutmuş olmaktadır.
  • Kask: Yamaç paraşütü ekipmanları arasında doğrudan paraşüt üzerinde olmayan ve bu nedenle yardımcı bir ekipman olarak nitelendirebileceğimiz bu kasklar, pilotlar için en gerekli malzemelerden biridir. Yamaç paraşütünde korumalı ve korumasız kasklar kullanılabilmektedir. Kaskın amacı, özellikle iniş sırasında olası bir kaza durumunda pilotu tehlikelerden korumaktır.
  • Ayakkabı ve kıyafetler: En iyi yamaç paraşütü deneyimi için doğru kıyafet ve ayakkabı seçimi önemlidir. Yamaç paraşütünde serbest paraşütten farklı olarak bir tepeden koşarak atlandığı için ayakkabı seçimi sporun daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacaktır.
  • Gözlük: Yamaç paraşütü ekipmanları nelerdir sorusuna verilebilecek en temel cevaplardan biri de şüphesiz gözlüklerdir. Yamaç paraşütü genellikle güneşli havalarda yapıldığından havadayken adrenali ve keyifi tam anlamıyla yaşamak için güneş gözlüğü şarttır.

Yamaç paraşütü ekipmanları listesindeki en temel malzemeleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bunun yanında, telsiz, karabina, yedek paraşüt gibi diğer ekipmanları da bu listeye ekleyebiliriz.

Yamaç paraşütü ekipmanları fiyatları ihtiyaç duyulan paraşüt özelliklerine ve tabii ki yamaç paraşütü markalarına bağlı olarak değişmektedir. Yamaç paraşütü ve yamaç paraşütü ekipmanları seçimi yaparken üç farklı konuyu dikkate almalısınız: İhtiyaç duyduğunuz tasarım kriterleri, fiyat ve yamaç paraşütü markası.

Önceki yazı
Paraşüt Nasıl Kullanılır?
Sonraki yazı
Yamaç Paraşütü Eğitimi ve Yamaç Paraşütü Eğitimi Fiyatları
Menü