Paraşüt Nasıl Kullanılır?

Paraşüt Nasıl Kullanılır_

Paraşüt Nasıl Kullanılır? Paraşüt Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – İyi Paraşüt Kullanmak

Hava sporları arasında tüm dünyada oldukça popüler olan paraşüt ile ilgili birçok farklı kavram bulunuyor. Bu nedenle, paraşütle atlama, yamaç paraşütü, serbest paraşütü vb gibi aktivitelerle ilgili birçok soru soruluyor. Paraşüt nasıl kullanılır? Yamaç paraşütü ile serbest paraşüt farkı? Paraşütle nasıl atlanır? Paraşüt kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu gibi soruların cevabına bakalım şimdi.

Paraşüt Yapısı ve Paraşütün Bölümleri

Paraşüt nasıl kullanılır sorusuna geçmeden önce paraşütün bölümlerine kısaca göz atalım:

  • Paraşüt kanadı: Paraşüt bu kanat sayesinde havada kalmaktadır. Kanadın ölçüleri ve yapısı paraşüt aktivitesine bağlı olarak değişmektedir.
  • Kuşam ya da harness: Pilotun içerisine oturduğu kısımdır.
  • İpler: Kuşamı kanata bağlayan yapılardır.
  • Kolonlar: İplerin birleştiği noktada yer almaktadır.

Paraşütün bölümleri genel olarak bu şekildedir. Serbest paraşüt ile yamaç paraşütü arasındaki farklara da kısaca değindikten sonra paraşüt kullanımı ile ilgili detaylara geçelim.

Serbest paraşüt için bir hava aracına ihtiyaç varken yamaç paraşütü bir hava aracı olmadan da yapılabilmektedir. Yüksek bir tepede yer alan yamaç paraşütü pistlerinden atlanarak havada kalınabilmektedir. Sonrasında da süzülerek yere iniş yapılabilmektedir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş yapmak da mümkündür. Bu uçuşlar için tandem yamaç paraşütü kullanılmaktadır. Bu paraşütlerde pilotlar için iki ayrı harness bulunmaktadır.

Paraşüt Nasıl Kullanılır?

  • Paraşütü doğru kullanabilmek için paraşütün hazırlanması, daha doğrusu katlanması en önemli adımlardan biridir. Paraşüt yanlış katlanırsa havada açılmayabilir.
  • Paraşüt havada açılmazsa pilot için tehlikeli sonuçlar doğabilir. Bunun için paraşütle atlayan birçok kişinin yedek paraşütü de bulunmaktadır. Asıl paraşüt açılmazsa pilot yedek paraşütü açmaktadır.
  • Paraşütler dışarıdan hafif gibi görünse de katlandığında ağırlığı 10 kg’a kadar çıkmaktadır. Açıldığında oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Paraşütün ağırlığı ve kapladığı alan paraşütün türüne göre değişmektedir.
  • Paraşütü güvenli kullanabilmek için mutlaka öncesinde paraşüt eğitimi alınmalıdır. Özellikle yeni başlayan veya paraşütü amatör düzeyde kullananlar için bu eğitim çok daha önemlidir. Yeni başlayan sporcular genellikle tandem uçuş yapmakta ve uzman eğitmen ile beraber atlamaktadır.
  • Serbest paraşüt yapılırken atlayış gerçekleştikten sonra paraşüt açılır ve bu aşamadan sonra içine hava dolan kanatlar paraşütü yavaşlatmaktadır. Bu aşamadan sonra pilot, paraşütün ipleri aracılığıyla kontrolü sağlamaktadır.
  • Güvenli ve eğlenceli bir paraşüt sporu için kaliteli paraşüt malzemeleri kullanımı çok önemlidir. Yukarıda sıralanan paraşüt bölümlerinin yanı sıra pilot kıyafetleri, gözlük, kask vb gibi yardımcı ekipmanlar da doğru seçilemlidir.

Paraşüt nasıl kullanılır ve paraşüt ekipmanları nasıl seçilir soruları bu sporun güvenliği için en önemli kriterlerden biridir. En iyi paraşüt markası ve kaliteli paraşüt malzemeleri için iyi bir araştırma yapılmalı ve mutlaka uzman tavsiyeleri alınmalıdır. Aksi takdirde yanlış malzeme seçimi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Önceki yazı
Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?
Sonraki yazı
yamaç paraşütü ekipmanları nelerdir ?
Menü