Paraşüt Ekipmanları Nelerdir? Paraşüt Ekipmanları Fiyatları

Paraşüt Ekipmanları Nelerdir?

Paraşüt sporunda birçok farklı ekipman kullanılmaktadır. Gerek paraşütün kendisinde bulunan gerekse paraşütü kullanan pilot ile ilgili çok sayıda paraşüt ekipmanları mevcuttur. Bu spora gönül vermiş kişilerin veya paraşüt sporuna başlayamayı düşünenlerin aklında paraşüt ekipmanları ile ilgili çok sayıda soru mevcuttur.

Paraşüt ekipmanları nelerdir? Paraşüt ekipmanları nereden alınır? Paraşüt ekipmanları fiyatları ve daha birçok konuyla ilgili sorular sorulmaktadır. Şimdi bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

Paraşüt ekipmanları nelerdir?

Paraşüt sporunu doğru, güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapabilmek için belirli ekipmanlar olmazsa olmazdır. Bazı paraşüt malzemeleri de opsiyonel olabilmektedir. Kullanım yeri ve amacına göre bu malzemeler de farklılaşabilmektedir. Fakat en temel paraşüt ekipmanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kanat: Paraşüt ekipmanları arasında en önemli ve en gerekli olanlardan biridir. Paraşütün havada kalmasını sağlayan ve oldukça geniş olan kanatlar, altına giren hava sayesinde paraşütün ve pilotun havada kalmasını sağlar.
  • Harness: Pilotun içerisine oturduğu kısımdır. Bazı paraşütler iki kişilik olduğunu bu kısım da iki adet oturma yeri mevcuttur.
  • Kanat askı ipleri: Harness’i kanata bağlayan iplerdir. Paraşüt türüne bağlı olarak değişmekle beraber bu iplerin sayısı 100’den fazla olabilmektedir. Pilot sayısı, ağırlığı ve maksimum taşıyıcı yük değerine göre iplerin sayısı, uzunluğu ve kalınlığı gibi değerler değişebilmektedir.
  • Yedek paraşüt: İsminden de anlaşılacağı üzere atlayış yapılan paraşütle ilgili bir sorun olması durumunda pilotun açacağı ikinci paraşüttür. Pilot, birincil paraşütün kontrolünü kaybederse ve tehlikeli bir durum söz konusu olursa bu paraşütü devreye sokar.
  • Kask: Paraşüt ekipmanları arasında güvenlik açısından en önemli malzemelerden biridir. Bu kasklar, görünüş olarak motosiklet kasklarını andırsa da tasarım ve üretildiği malzeme itibariyle oldukça farklıdır. Pilotun yüzünü kısmen ve tam olarak koruyan farklı kasklar mevcuttur.
  • Gözlük: Havadaki çevresel şartlar yere göre oldukça farklı ve zaman zaman çok daha zorlayıcı olduğunan pilotlar paraşüt sporu için özel olarak üretilmiş gözlükleri kullanmalıdır. Bu gözlükler, pilotun gözlerini rüzgardan ve güneş ışınlarından korumaktadır. Paraşüt ekipmanları seçerken pilotun görüş alanını kısıtlamayacak ve yüze tam oturan bir gözlük seçilmelidir.
  • Kıyafetler: Pilotun paraşütle havadayken üzerinde olması gereken kıyafetlerdir. Bu kıyafetlerin özellikleri de yine paraşütün yapıldığı yer, çevresel faktörler vb gibi koşullara bağlı olark değişmektedir. Ayrıca, yapılacak paraşüt sporunun profesyonellik seviyesine bağlı olarak farklı kıyafetlet mevcuttur. Örneğin, bu sporu hobi amacıyla ve bir uzman ile beraber yapan biri ile profesyonel olarak yapan kişinin paraşüt ekipmanları olarak seçtii kıyafet farklı olacaktır.

Son olarak paraşüt ekipmanları fiyatları hakkında bilgi verelim. Bu ekipmanların her birinin çok geniş bir fiyat aralığı mevcuttur aslında. Her kanat, kask, gözlük, kıyafet ve diğer ekipmanların farklı özellikleri, farklı üreticileri ve dolayısıyla farklı fiyat seçenekleri mevcuttur. Fakat günümüzde paraşüt ekipmanları fiyatları ile ilgili internette çok sayıda alternatif araştırılabilmekte; online sipariş vererek satın alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Önceki yazı
Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Nedir? Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Fiyatları
Sonraki yazı
Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır? Yamaç Paraşütü Hakkında Her Şey
Menü