En İyi Yamaç Paraşütü Hangisi? En İyi Yamaç Paraşütü Özellikleri

En İyi Yamaç Paraşütü Hangisi_

Hava sporları arasında en fazla sevilenlerden biri de yamaç paraşütüdür. Serbest paraşüte göre daha kolay olması ve amatör düzeyde de yapılıyor olması yamaç paraşütünü oldukça popüler hale getiriyor. Ülkemizde de birçok noktada yamaç paraşütü yapılıyor ve bu spor için çok sayıda yerli ve yabancı turist her sene yamaç paraşütü yapılan yerlere akın ediyor.

Bu sporun hem güvenli hem de eğlenceli olabilmesi doğru yamaç paraşütü seçimi ve uygun ekipmanlar çok önemlidir. Bu nedenle birçok sporcu yamaç paraşütü yapmadan önce birtakım araştırmalar yapıyor. Bunların başında da en iyi yamaç paraşütü hangisi, en iyi yamaç paraşütü markası, en iyi yamaç paraşütü nasıl olmalı gibi konular geliyor. Şimdi bu konulara bakalım biraz.

En İyi Yamaç Paraşütü Özellikleri – Yamaç Paraşütünde Olması Gerekenler

Yamaç paraşütü için iyi yerler ve en iyi yamaç paraşütü markaları hakkında bilgi vermeden önce yamaç paraşütünde olması gereken özelliklerden bahsedelim biraz.

  • Yamaç paraşütü için en önemli konu tabii ki sağlamlık ve güvenliktir.
  • En iyi yamaç paraşütü seçerken dikkatli olunması gereken bir diğer konu da paraşütün, kullanacak kişinin / pilotun seviyesine uygun olup olmadığıdır. Çünkü paraşütler, yeni başlayan, amatör, uzman, profesyonel vb gibi seviyelere uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.
  • En iyi yamaç paraşütü için bir diğer unsur da tabii ki yamaç paraşütü ekipmanlarıdır. Paraşütün kendisi ne kadar iyi olursa olsun pilotun kaskı, gözlüğü, harnessi (kuşam; pilotun oturduğu kısım), kıyafeti vb gibi parametreler de önemlidir.
  • Paraşütün özellikleri kadar nerede ve hangi şartlar altında da yapıldığı da önemlidir. Bu nedenle en iyi yamaç paraşütü nerede yapılır sorusunun yanıtı da iyi araştırılmalıdır. Fakat ülkemizde birçok noktada yamaç paraşütü yapıldığını ve ülkemizin çevresel faktörler ve iklimi nedeniyle bu alanda oldukça başarılı olduğunu ve bu potansiyelini iyi kullandığını söyleyebiliriz. Yamaç paraşütü en iyi yerler sorusunun detaylı cevabını başka yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü İle İlgili Önemli Hususlar

Yamaç paraşütü yapmak için iyi bir markadan paraşüt alabilir, en iyi yamaç paraşütü eğitmenlerinden eğitim alabilir ve yamaç paraşütü için en uygun yerlerden birine gidebilirsiniz. Fakat basit gibi şu hususlara dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz:

  • En iyi yamaç paraşütü, hava sıcaklığının, rüzgar hızının ve yönünün uygun olduğu havalarda yapılmalı.
  • Her ner kadar kendinize çok güvenseniz ve bu sporu birçok defa yapmış olsanız dahi yine de her seferinde dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
  • Yamaç paraşütünün çok da ucuz bir spor olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Gerek yamaç paraşütü fiyatları, gerek paraşüt malzemeleri ve yapılan yerdeki pilot ücretleri vs için belirli bir bütçe ayırmalısınız.
  • Son olarak yükseklik korkunuz yüzünden (eğer doktor raporu alacak kadar ileri seviyede değilse) bu sporu yapmamazlık etmeyin.
Önceki yazı
Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır? Yamaç Paraşütü Hakkında Her Şey
Sonraki yazı
Yamaç Paraşütü Fiyatları
Menü