En İyi Paraşüt Markası Hangisi? En İyi Paraşüt Markası Nasıl Seçilir?

En iyi paraşüt markaları

İlk tasarımları yüzlerce, hatta binlerce yıl öncesine dayanan paraşütler, özellikle doğa ve hava sporlarına ilgi duyan kişiler için oldukça önemli bir ekipmandır. Kendi içinde farklı kategorilere de ayrılabilen (örneğin yamaç paraşütü, paraşütle atlama vs) bu spor dalında kuşkusuz en önemli bileşen paraşütün kendisidir.

Bu nedenle, bu sporu amatör veya profesyonel olarak yapmak isteyen kişiler için en iyi paraşüt markası hangisi, en iyi paraşüt tipi, en iyi paraşüt markası nasıl seçilir ve buna benzer birçok soru sorulmaktadır. Şimdi bu sorulara yanıt arayalım.

Paraşüt Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde çok farklı paraşüt seçenekleri bulunmaktadır. Paraşütün yanı sıra paraşüt ekipmanları da doğru, sağlıklı ve güvenli bir spor için olmazsa olmazdır. Şimdi paraşüt seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunu yanıtlayalım:

 • Paraşütlerin her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle en iyi paraşüt markası ‘ndan önce sizin ihtiyaç duyduğunuz paraşüt özelliklerini belirlemeniz gerekiyor.
 • En iyi paraşüt markası ‘nı araştırırken paraşütün;
  • yüzey alanı,
  • en – boy oranı,
  • minimum ve maksimum hızı,
  • uçuştaki toplam ağırlık kapasitesi,
  • kanat açıklığı,
  • paraşütün kendi ağırlığı,

gibi parametreleri doğru belirlemelisiniz.

 • Paraşüt markaları, her bir seviye için farklı özelliklere sahip paraşütler üretmektedir. Bu nedenle, paraşüt sporu ile ilgili yeni başlayan; amatör, tecrübeli veya profesyonel düzey, yarışmacı gibi düzeylerde bir paraşüt seçimi yapmalısınız.
 • En iyi paraşüt markası’nın en önemli özelliklerinden biri de sahip olduğu sertifikalardır. Bu bağlamda, paraşüt seçiminde sadece paraşüt fiyatları ve özelliklerini değil bu tür sertifikaları da araştırmalısınız.
 • Paraşüt sporunda bir diğer önemli konu da gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve geçerli kurallara uyulmaldır. Her ne kadar en iyi paraşüt markası ile spor yapsanız da bu kurallara ve önlemlere uymazsanız tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

En İyi Paraşüt Markası Hangisidir?

Açıkçası, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Günümüzde kaliteli paraşüt üreten birçok marka bulunmaktadır. Her paraşüt markasının farklı fiyat aralığında, farklı seviyelere yönelik ve farklı özelliklere sahip paraşütleri vardır. Bu nedenle, hangi marka paraşüt almalı, paraşüt nereden alınır, paraşüt seçerken nelere dikkat edilir gibi sorulara farklı cevaplar verilebilir.

En iyi paraşüt hangisi sorusunun yanında, paraşütün nerede yapıldığı da çok önemlidir. Çünkü paraşüt sporunun yapılabilmesi için çevresel faktörler oldukça önemlidir. Başta rüzgar hızı ve yönü olmak üzere, hava durumu, sıcaklık, nem vb gibi etkenler de paraşütten alınan verimi artıracaktır. Bu nedenle, en iyi paraşüt markası ile spor yapsanız dahi, çevresel şartlar uygun değilse sağlıklı, güvenli ve eğlenceli bir spor yapmak pek de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, paraşüt markaları’nın yanı sıra diğer paraşüt malzemeleri ve paraşüt yapılacak alanın da doğru seçilmesi önemlidir.

Sonraki yazı
Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Nedir? Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri Fiyatları
Menü